LOADING

Type to search

🤔 AKTUALITET

7 gjërat që duhet t’i mësoni fëmijës për t’u cilësuar prind i mirë!

Qer 6

Shumë prindër shpesh gjejnë veten në situata kur duan të ndihmojnë fëmijën e tyre, por ata ndjehen të frikësuar se mos i bëjnë gjërat më keq nëse ndërhyjnë. Është krejtësisht normale dhe e natyrshme që prindërit të duan të mbrojnë fëmijët e tyre, por ka disa situata kur duhet t’u lejojnë atyre ti bëjnë gjërat vetë. Ne vetëm mund t’i mbështesim ata dhe t’u mësojmë se si t’i përballojmë sfidat e ndryshme në mënyrë që ata të jenë në gjendje të mbrojnë veten në të ardhmen.

Këto 7 rregulla do të ndihmojnë fëmijën tuaj të bëhet një i rritur i lumtur dhe i sigurt.
7.Mësoni të thoni “Jo”.

Problem: Një shok klase i kërkon fëmijës tuaj t’i lërë ta mashtrojnë gjatë një prove. Nëse fëmija juaj pranon të ndihmojë, mësuesi do të marrë 2 fletë identike dhe do të ulë notën për të dy studentët.

Zgjidhja: Shpjegoni fëmijës tuaj se ata e nënvlerësojnë veten dhe përpjekjet e tyre sepse kanë kaluar shumë kohë duke u përgatitur për provën dhe dikush dëshiron të përdorë njohuritë e tyre për të mirën e tyre. Të mësosh fëmijën të thotë “jo”, sugjeroni që ata të përgjigjen me diçka përgjatë vijave të “Nuk kam mbaruar akoma. Mos më shpërqendro. »Një frazë e tillë racionale do t’i lejojë fëmijës tuaj të ndihet i sigurt dhe askush nuk do të jetë në gjendje t’i manipulojë.

6. Mësoni të përdorin indiferencën

Problemi: shokët e klasës së fëmijës suaj gjithmonë i detyrojnë ata të tallen me ta. Kjo rezulton që fëmija juaj nuk dëshiron të shkojë në shkollë për shkak të dhimbjes emocionale të shkaktuar nga nxënësit e tjerë.

Zgjidhja: Në situata të tilla, prindërit nuk duhet të ndërhyjnë direkt me një konflikt, në mënyrë që të mos i keqësojnë gjërat. Shpjegoni se, në fakt, është një dhunues i cili ka një problem sepse ata duan të duken të ftohtë duke ju bërë të trishtuar dhe të frikësuar. Fëmija duhet të tregojë se fjalët e dhunuesit nuk duhet t’i mërzisin. Nëse fëmija qesh ndërkohë që e sheh veten në sy dhe tregon se nuk u intereson, pjesa tjetër e shokëve të klasës do të humbasë interesin sepse nuk do të shohin ndonjë reagim.

5. Notat nuk janë gjëja më e rëndësishme.

Problemi: Sa herë që fëmija juaj merr një notë të keqe, ata fillojnë të qajnë sepse nuk kanë arritur të merren më mirë me detyrën. Ata kanë frikë t’u tregojnë prindërve të tyre për notën sepse nuk duan të ndëshkohen.

Zgjidhja: Shumë prindër i bëjnë fëmijët e tyre të kenë frikë nga notat e këqija pa e kuptuar. Natyrisht, njohuria e fituar është e rëndësishme, por fëmijët nuk duhet të kenë frikë të tregojnë një notë të keqe. Prindërit nuk duhet të vajtojnë me fëmijët e tyre ose t’i dënojnë ata pse marrin një notë të keqe. Tregoni fëmijës tuaj se dashuria juaj është mbi të gjitha arritjet e të nxënit. Thjesht thuaj, “Dështoi të merrje një notë të mirë? Mos u mërzit. Do ta merrni atë herën tjetër! “Dhe fëmija juaj nuk do të ketë frikë nga vështirësitë në të ardhmen.

4. Mësojini për të ndihmuar dhe mbrojtur ata që janë më të dobët.

Problemi: Fëmija ju thotë se shokët e klasës janë duke ngacmuar një djalë. Ai e di se kjo është e gabuar, por nuk dinë si ti ndihmojnë dhe ata janë të frikësuar.

Zgjidhja: Shumë fëmijë kanë frikë t’i mbrojnë ata që janë më të dobët, sepse nuk duan të rrezikojnë të bëhen viktima vetë. Të rriturit përjetojnë të njëjtën frikë, kur, për shembull, shohim se njerëzit i fyejnë ata që janë nga grupet më të ulëta shoqërore, kështu që ata vetëm bëjnë një sy qorr. Kjo është arsyeja pse ne duhet të shpjegojmë se është shumë e rëndësishme të jemi gati për të ndihmuar. Kërkojini fëmijës tuaj të ndihmojë në shtëpi dhe le të jetë përgjegjës për diçka: vëllai i tyre foshnje, kushëriri i tyre ose një kafshë shtëpiake.

3.Duaje atë që bën.

Problemi: Rutina e vazhdueshme e shkollës, klubeve atletike, tutorëve dhe detyrave të shtëpisë po e bën fëmijën të lodhur. Gjithçka që ata duan është të pushojnë ose të kalojnë kohë me miqtë e tyre.

Zgjidhja: Prindërit duan që fëmijët e tyre të jenë të lumtur dhe të arrijnë rezultate të mëdha, prandaj e mbushin orarin e fëmijës me sa më shumë aktivitete të jetë e mundur. Por një qasje e tillë nuk u tregon fëmijëve se vetëm ato gjëra që u pëlqejnë me të vërtetë mund t’u sjellin atyre gëzim dhe sukses. Lëreni fëmijën tuaj të kalojë një orë në ditë në një hobi që ata e duan si lojërat kompjuterike, sportet, ose artet dhe zanatet.

2. Ushtrimi është pjesë e jetës.

Problemi: Fëmija juaj është shumë i turpshëm dhe i rezervuar. Ata duan të qëndrojnë në shtëpi në vend që të shohin miqtë e tyre.

Zgjidhja: Sugjeroni të provoni një sport në ekip. Një grup fëmijësh që kanë të njëjtat interesa do të kenë një ndikim të mirë në fëmijën tuaj. Për më tepër, sportet kontribuojnë në nivelin e besimit të fëmijës suaj. Prindërit nuk duhet të harrojnë se duhet të kujtohen për dëshirat e fëmijës së tyre dhe t’i lejojnë ata të zgjedhin aktivitetet që ata me të vërtetë duan. Nëse djali juaj pëlqen vallëzimin, le të vallëzojë, mos e bëni atë të ndjekë basketbollin. Përndryshe, ai do të urrejë gjithçka që ka lidhje me sportet.

1. Duaje veten ashtu siç je

Problemi: “Maria ka flokë të bukur, sytë e Kate janë aq të mëdha dhe unë jam e shëmtuar.” Herët a vonë, të gjithë fëmijët fillojnë të krahasojnë

111 Comments

 1. furtdso linopv Korrik 7, 2018

  There is noticeably a bundle to know about this. I assume you made certain nice points in features also.

  Përgjigjiuni
 2. Venus Debacker Korrik 8, 2018

  Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything. Do you have any helpful hints for first-time blog writers? I’d definitely appreciate it.

  Përgjigjiuni
 3. furtdsolinopv Korrik 13, 2018

  Everything is very open and very clear explanation of issues. was truly information. Your website is very useful. Thanks for sharing.

  Përgjigjiuni
 4. Angel Greinke Korrik 18, 2018

  I?¦ll right away seize your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly permit me realize so that I may just subscribe. Thanks.

  Përgjigjiuni
 5. Nelly Hargrow Korrik 31, 2018

  I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am delighted to find this website through google.

  Përgjigjiuni
 6. I’ve been having issues with my Windows hosting. It has set me back quite a bit while making the next list. This is the current list that I have. I should add another list in less than a week. I’ll let you all know when the next list is ready. Thank you for your patience.

  Përgjigjiuni
 7. I am impressed with this website , real I am a fan.

  Përgjigjiuni
 8. Neely Rightmyer Shtator 4, 2018

  I would like to thank you for giving us such a great explanation. You are doing good job. Keep write article like this one! I have bookmark this blog for New update about SEO…

  Përgjigjiuni
 9. redporn Shtator 4, 2018

  Very Nice post . Yes this this the right way for blog commenting . We should not do spamming through blog commenting . We should address the right information .

  Përgjigjiuni
 10. redporn Shtator 5, 2018

  Thanks for sharing this wonderful post, blog comments really help us grow because we are building relationship with others and also it help us build SEO and also comments makes our blog alive and google also index comments. I would appreciate if you include my blog to your list of blog commenting sites,

  Përgjigjiuni
 11. Kent Mackechnie gay cam Shtator 5, 2018

  Simple and basic!! Interesting informations over this website. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before. I could not refrain from commenting. I’ve spent 2 hours searching for such infos. I’ll also share it with some friends interested in it. I’ve just bookmarked this web. Finished with the work done, I will visit some online hot gay cams. Thanks!! Greetings from Orlando!

  Përgjigjiuni
 12. badoo Shtator 6, 2018

  Every weekend i uused to pay a visitt this website, because i want enjoyment, since this this
  website conations genuinely pleasant funny stuff too.

  Përgjigjiuni
 13. paykasa Shtator 7, 2018

  Paykasa, 16 haneli pin kodundan oluşan, daha önce çok yaygın olarak kullanılan bir ön ödemeli kart türüne benzeyen, içerisinde euro bakiyesi olan bir ön ödemeli sanal karttır. İçerisindeki bakiyeler özel olarak üretilemediği için standart kart bakiyeleri 10, 20, 50, 100, 150, 250 tek kart bakiyesi olarak satılmaktadırlar. Tek kullanımlık bir kart olan paykasa kart, kullanılan sitede kartın bakiyesini girmenize gerek kalmadan sadece 16 haneli tek kullanımlık koduyla işlem yapmanıza olanak sağlamaktadır.

  Përgjigjiuni
 14. Patrick Solo Shtator 7, 2018

  I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

  Përgjigjiuni
 15. Jeff Thill Shtator 7, 2018

  Hello, after reading this remarkable post i am also delighted to share my know-how here with mates.

  Përgjigjiuni
 16. Wes Maglaya Shtator 8, 2018

  Is using a custom font on blogger considered personal or commercial use?

  Përgjigjiuni
 17. Lesbian Stepsisters Shtator 9, 2018

  There’s nothing hotter in this entire world than seeing two girls make sweet love. Seeing a girl face deep in pussy is a dream come true. Dreams have a way of turning into reality at https://t.frtyt.com/ekuezzm5kw?aff_id=29696&offer_id=5407&nopop=1 This site is dedicated to stepsisters who love to lick and finger each other. You always knew stepsisters did this sort of thing with each other. You just never seen it with your own eyes until now!

  Përgjigjiuni
 18. escort eskişehir Shtator 9, 2018

  It is in reality a great and useful piece of info. Thanks for sharing. 🙂

  Përgjigjiuni
 19. estrategias gana dinero Shtator 9, 2018

  Hi there to all, how is everything, I think every oone is getting more from this site, and yoiur views are nice for new users.

  Përgjigjiuni
 20. Dwana Tunick Shtator 10, 2018

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, as i want enjoyment, for the reason that this this site conations in fact good funny information too.

  Përgjigjiuni
 21. porno izle Shtator 10, 2018

  Hi it’s me, I am also visiting this site daily, this web page is truly pleasant and the users are genuinely sharing fastidious thoughts.

  Përgjigjiuni
 22. Free porn survey Shtator 10, 2018

  Are you the type who loves porn? If so, then you need to take this free survey https://t.grtyo.com/atveuqd9hc?aff_id=29696&offer_id=2680&bo=2786,2787,2788,2789,2790 Answer each and every question and get a freebie afterwards. This is something that every porn lover needs to check out. You even get to see the world famous pornstar Dillion Harper. She’s showing plenty of cleavage and has a special message for you!

  Përgjigjiuni
 23. porno Shtator 11, 2018

  thank you admin. nice article

  Përgjigjiuni
 24. Get laid today Shtator 11, 2018

  Are you looking to get laid today? As in right this fucking minute? If so, then you need to check out https://t.hrtye.com/ze97vsfi2o?aff_id=29696&offer_id=5614&nopop=1 This is the one site where you can get some action the same day you join. Don’t even fool around with Facebook and those other so called dating sites. You’re never going to get laid at any of those places. There’s all kinds of pussy just waiting for you to pound it silly here. Don’t forget to buy a box of condoms while you’re out today. You’re going to need them!

  Përgjigjiuni
 25. sa Shtator 12, 2018

  I just updated my site with a new list. I hope you all are having a great week.

  Përgjigjiuni
 26. t shirt printing services Shtator 13, 2018

  Everyone loives what yyou guys tehd to be up too.
  This type of cleverr work and coverage! Keepp up the great works
  guys I’ve you guys to blogroll.

  Përgjigjiuni
 27. Sexy adult cams Shtator 13, 2018

  There’s absolutely nothing more fun than adult cams. You can spend all day long talking to sexy babes. That’s why the internet was invented. This site is full of nothing but the hottest girls who love to take it off. Check out https://t.irtyc.com/9bh119pyww?aff_id=29696&offer_id=3664&nopop=1 and see for yourself. You’ll be amazed after just one visit. These girls are easy on the eyes and they know how to have a good time.

  Përgjigjiuni
 28. Best online dating Shtator 14, 2018

  Are you sick and tired of being lonely? Why should you not have someone special in your life? Everyone deserves to find love. You can find that and a whole lot more at https://t.irtyc.com/avekqggwlc?aff_id=29696&offer_id=3785&bo=2753,2754,2755,2756 This is one of those sites where it’s super easy to hook up. You’ll meet all kinds of girls. Don’t sit on the couch and hang out online all night. Hook up with a chick and have yourself a little fun. Every guy deserves to have a gal in his life. What are you waiting on?! Connect with a cutie today and put a smile all over your face.

  Përgjigjiuni
 29. Hot adult fun Shtator 14, 2018

  You’re not here to sip tea and eat cookies. What you want is a super good time in the wonderful world of adult. We’re talking about stuff that will make your dick hard. That’s what you should expect when visiting https://t.irtyc.com/8g5ie1dedc?aff_id=29696&offer_id=2104 You aren’t going to be able to keep your hands off of yourself. Don’t even think twice about it. Head on over there and make your penis smile.

  Përgjigjiuni
 30. Best hookup site Shtator 14, 2018

  Tired of not having a special someone? Maybe you just want to get laid and nothing else. It doesn’t matter what type of relationship you’re looking for. You can find it at https://t.irtyc.com/j86z7cbgsg?aff_id=29696&offer_id=3785&bo=2753,2754,2755,2756 There are plenty of single ladies here. The weekend is almost here. Find someone to spend it with. Who knows, you might even get lucky.

  Përgjigjiuni
 31. Rolf Licalzi Shtator 14, 2018

  thank you admin.

  Përgjigjiuni
 32. Hardcore adult games Shtator 15, 2018

  The world of video games will never be the same again. There’s nothing quite like https://t.irtyc.com/hau0atf800?aff_id=29696&offer_id=4090&bo=3511,3512,3521,3522&nopop=1 on the entire internet. This is the most exciting hardcore adult video game out there. This is one of those games you can play for hours and hours without ever getting bored of it. Give it a try and let the games begin!

  Përgjigjiuni
 33. porno film Shtator 15, 2018

  thank you admin.

  Përgjigjiuni
 34. Lucilla Sinkey Shtator 16, 2018

  I blog quite often and I really thank you for your information. This great article has truly peaked my interest. I will take a note of your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed as well.

  Përgjigjiuni
 35. Rodrigo Cropp gay cam Shtator 17, 2018

  Cool info! Interesting info over this web. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before. I couldn’t refrain from commenting. I ‘ve spent some time looking for such article. I’ll also share it with a couple of friends interested in it. I’ve just bookmarked this website. Now with the task done, I going to watch some model gay Webcams. Gracias!!! Greetings from Philadelphia!

  Përgjigjiuni
 36. Sexy fat girls Shtator 17, 2018

  Are you the type of guy who likes to look at fat girls naked? If so, then https://t.frtyh.com/755v8haio0?aff_id=29696&offer_id=5331&bo=2753,2754,2755,2756 is the site you’ve been searching for. It’s full of nothing but sexy fat women. These big beautiful women are exactly what your eyeballs have been begging to see. Don’t be surprised if you pop a boner while looking at these hefty honeys. They’re full of curves and are exactly what your penis likes.

  Përgjigjiuni
 37. Click here Shtator 19, 2018

  I like your blog/website very much.

  Përgjigjiuni
 38. instagram saver Shtator 19, 2018

  Hello there, you’re certainly correct. I frequently read through your articles closely. I am also fascinated by aadhar card update status, you might discuss this occasionally. I’ll be back soon.

  Përgjigjiuni
 39. seo uzmanı Shtator 19, 2018

  seo uzmanı olarak şirketimiz php seo hizmeti vermektedir günümüz ortamında site sahiplerinin php bilgisi nekadar iyi olsada php seo metotları arama motorlarında optimize edilmesi gereken hususlardan bir tanesi web siteniz nekadar iyi olsada arama motorlarına duyarlı olmasına özen gösterin. php seo uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz sitenizi aramotorlarına duyarlı hale geçirelim.

  Përgjigjiuni
 40. minecraft Shtator 21, 2018

  Hi to all, for the reason that I am truly eager of reading this web site’s post to
  be updated on a regular basis. It contains nice stuff.

  Përgjigjiuni
 41. Markus Safley Shtator 22, 2018

  This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Kudos!

  Përgjigjiuni
 42. minecraft Shtator 22, 2018

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker
  who had been conducting a little research on this. And he actually ordered me dinner due to the
  fact that I discovered it for him… lol. So let me reword this….

  Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this
  subject here on your web page.

  Përgjigjiuni
 43. van su Shtator 22, 2018

  I am constantly searching online for ideas that can facilitate me. Thanks!

  Përgjigjiuni
 44. minecraft Shtator 24, 2018

  I love it when folks come together and share ideas. Great site, keep it up!

  Përgjigjiuni
 45. I pay a visit daily a few blogs and websites to read articles or reviews, except this web site presents feature based content.

  Përgjigjiuni
 46. ferragamo belt black and red Shtator 25, 2018

  Thanks for sharing your thoughts on %meta_keyword%. Regards

  Përgjigjiuni
 47. naber Shtator 26, 2018

  I precisely wished to thank you very much again. I do not know the things I might have implemented without the suggestions shared by you concerning such a subject. Certainly was a difficult scenario for me, however , noticing the skilled strategy you treated it made me to jump for happiness. I am just happy for this work and then pray you know what an amazing job you were undertaking teaching others all through a web site. Most likely you have never come across any of us.

  Përgjigjiuni
 48. lich ngay tot Shtator 26, 2018

  Hello there, simply was aware of your weblog through Google, and found that it’s really informative. I am going to be careful for brussels. I’ll appreciate should you continue this in future. Numerous other people will probably be benefited out of your writing. Cheers!|

  Përgjigjiuni
 49. It’s not my first time to pay a quick visit this website, i am browsing this website dailly and take pleasant data from here all the time.

  Përgjigjiuni
 50. ferragamo sneakers mens high Shtator 27, 2018

  It’s awesome to go to see this website and reading the views of all mates on the topic of this article, while I am also eager of getting familiarity.

  Përgjigjiuni
 51. xem tử vi Shtator 27, 2018

  I constantly emailed this website post page to all my contacts, as if like to read it next my contacts will too.|

  Përgjigjiuni
 52. I don’t even know the way I finished up here, but
  I believed this submit was once good. I don’t know who you’re
  however certainly you’re going to a well-known blogger for those who
  aren’t already. Cheers!

  Përgjigjiuni
 53. I’m really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility issues? A number of my blog visitors have complained about my website not operating correctly in Explorer but looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this issue?

  Përgjigjiuni
 54. This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read article!

  Përgjigjiuni
 55. play free online html5 games Shtator 27, 2018

  Your place is valueble for me. Thanks!?

  Përgjigjiuni
 56. ferragamo winter boots Shtator 27, 2018

  always i used to read smaller posts that also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

  Përgjigjiuni
 57. cinturon ferragamo mujer Shtator 27, 2018

  This is a topic that’s close to my heart… Many thanks! Where are your contact details though?

  Përgjigjiuni
 58. This article is truly a nice one it assists new net visitors, who are wishing for blogging.

  Përgjigjiuni
 59. minecraft Shtator 28, 2018

  Every weekend i used to pay a visit this website, because i want enjoyment, as this this web page conations really nice funny stuff too.

  Përgjigjiuni
 60. sa Shtator 28, 2018

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

  Përgjigjiuni
 61. After exploring a few of the blog articles on your web site, I seriously like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and let me know how you feel.

  Përgjigjiuni
 62. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Regards!

  Përgjigjiuni
 63. minecraft Shtator 30, 2018

  I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit this web site on regular basis to get updated from most
  up-to-date news update.

  Përgjigjiuni
 64. sa Tetor 3, 2018

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.

  Përgjigjiuni
 65. sa Tetor 5, 2018

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

  Përgjigjiuni
 66. ss Tetor 6, 2018

  I appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Keep writing.

  Përgjigjiuni
 67. ss Tetor 8, 2018

  I appreciate you sharing this blog article.Really thank you! Keep writing.

  Përgjigjiuni
 68. sa Tetor 8, 2018

  Whoa….such a invaluable web page.

  Përgjigjiuni
 69. soğan Tetor 8, 2018

  Thanks so much for the article post.Really looking forward to read more. Fantastic.

  Përgjigjiuni
 70. sa Tetor 9, 2018

  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

  Përgjigjiuni
 71. sa Tetor 10, 2018

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.

  Përgjigjiuni
 72. Call Girls Hyderabad Tetor 10, 2018

  Good Info Buddy. It Helps a lot. Love to see you posts. Our Indian Escorts in Hyderabad are very discrete, honest and professional with client. Our Escort girls offer in call and outcall services in every major area in Hyderabad. Our most trusted Indian Escorts having great intelligence, humour and charm to seduce the clients. They’ll make surely your remain in Hyderabad will become ne’er -to-be-forgot. In become the escort agency Hyderabad-Love insures that everybody is covered discreet, professional and anonymous. Contact Miss Anjali @ http://www.missanjali.com

  Përgjigjiuni
 73. Forex gump Tetor 10, 2018

  Good read, enjoyed it!

  Përgjigjiuni
 74. Tetor 12, 2018

  Hi, I read your blogs on a regular basis. Your humoristic style iis witty, keep up the good work!

  Përgjigjiuni
 75. ben senin amına koyum Tetor 13, 2018

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

  Përgjigjiuni
 76. I read this paragrph fully about the difference of latest and earlier technologies, it’s
  aazing article.

  Përgjigjiuni
 77. Restylane乃一系列用於美顏的長效透明質酸產品。 Restylane療程能有效撫平皺紋、美化臉型輪廓及唇部,並可改善膚質及肌膚的彈性。Restylane透明質酸作用原理 Restylane透明質酸均以非動物來源的透明質酸作為原料,獨有的NASHA™專利技術研製而成。微量Restylane透明質酸凝膠到皮膚中,可以讓您的面部肌膚恢復豐盈飽滿。 Restylane透明質酸中的透明質酸與人體內的天然透明質酸十分相似,使用前無需進行皮膚測試,引起過敏反應的機率亦極低。

  Përgjigjiuni
 78. sa Tetor 15, 2018

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

  Përgjigjiuni
 79. Michaela Pody model cam Tetor 15, 2018

  Good! Interesting article over this website. It’s pretty worth enough for me. From my point of view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more helpful than ever before. I couldn’t resist commenting. I have spent 1 hour searching for such infos. I will also share it with my best friends interested in it. I have just bookmarked this site. Now with the search done, I going to visit some free online brunette cams. Thank you!! Greetings from Santa Maria!

  Përgjigjiuni
 80. orgasm Tetor 15, 2018

  I’m really enjoying the design and layout of your website. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme? Exceptional work!|

  Përgjigjiuni
 81. sa Tetor 15, 2018

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.

  Përgjigjiuni
 82. sex Tetor 16, 2018

  I have read so many posts on the topic of the blogger lovers but this article is truly a good piece of writing, keep it up.|

  Përgjigjiuni
 83. 保養 ▍全身可用的夢幻保養油 ♥ SK-II青春修護精萃油 ♥ 黃金比例守護肌膚 @ 潮流、美妝、消費 創造個人化風格的女性社群 PIXstyleMe 保養 ▍全身可用的夢幻保養油 ♥ SK-II青春修護精萃油 ♥ 黃金比例守護肌膚

  Përgjigjiuni
 84. sa Tetor 17, 2018

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

  Përgjigjiuni
 85. CARMEX 小蜜媞 【唇部保養】藥用防曬潤唇膏SPF15的商品介紹 CARMEX 小蜜媞,唇部保養,藥用防曬潤唇膏SPF15

  Përgjigjiuni
 86. sa Tetor 18, 2018

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

  Përgjigjiuni
 87. casino Tetor 18, 2018

  Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|

  Përgjigjiuni
 88. 日本櫻花潤膚露日本櫻花The Body Shop® 從 The Body Shop 購買 日本櫻花潤膚露 : 蘊含日本櫻花萃取物,用後肌膚無時無刻散發著櫻花香,令人心情愉悅。

  Përgjigjiuni
 89. sa Tetor 19, 2018

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

  Përgjigjiuni
 90. sa Tetor 20, 2018

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

  Përgjigjiuni
 91. pr0n Tetor 23, 2018

  I enjoy whhat you guys are up too. Such clever work and
  coverage! Keepp up the terrific wprks guys I’ve you guys to blogroll.

  Përgjigjiuni
 92. Hmm it appears like your site ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for inexperienced blog
  writers? I’d really appreciate it.

  Përgjigjiuni
 93. sa Tetor 25, 2018

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

  Përgjigjiuni
 94. sa Tetor 25, 2018

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

  Përgjigjiuni
 95. sa Tetor 27, 2018

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

  Përgjigjiuni
 96. sa Tetor 30, 2018

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

  Përgjigjiuni
 97. sa Nëntor 1, 2018

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

  Përgjigjiuni
 98. sa Nëntor 1, 2018

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

  Përgjigjiuni
 99. Althea Hugghins Nëntor 2, 2018

  First offFirst of all I want toI would like to say greatawesometerrificsuperbwonderfulfantasticexcellent blog! I had a quick question thatin whichwhich I’d like to ask if you don’tif you do not mind. I was curiousinterested to knowto find out how you center yourself and clear your mindyour thoughtsyour head beforeprior to writing. I haveI’ve had a hard timea tough timea difficult timetroubledifficulty clearing my mindthoughts in getting my thoughtsideas outout there. I doI truly do enjoytake pleasure in writing but ithowever it just seems like the first 10 to 15 minutes areare generallyare usuallytend to be wastedlost justsimply just trying to figure out how to begin. Any suggestionsideasrecommendations or tipshints? ThanksKudosAppreciate itCheersThank youMany thanks!

  Përgjigjiuni
 100. sa Nëntor 3, 2018

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

  Përgjigjiuni
 101. sa Nëntor 3, 2018

  I cannot thank you enough for the blog post.Really looking forward to read more. Awesome.

  Përgjigjiuni
 102. sa Nëntor 4, 2018

  Say, you got a nice blog post.Thanks Again.

  Përgjigjiuni
 103. sa Nëntor 4, 2018

  Thank you for your blog article.Really looking forward to read more. Will read on…

  Përgjigjiuni
 104. sa Nëntor 6, 2018

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

  Përgjigjiuni
 105. Pep Guardiola’s side are looking at other eastern cities ahead of the July jaunt, which suggests another friendly against rivals Manchester United – who are set for California – is unlikely. Manchester City confirm pre-season tour to the US as Pep Guardiola and his side head for New York following their successful trip in 2017

  Përgjigjiuni
 106. sa Nëntor 7, 2018

  I cannot thank you enough for the post.Really looking forward to read more. Cool.

  Përgjigjiuni
 107. sa Nëntor 8, 2018

  I appreciate you sharing this blog article. Much obliged.

  Përgjigjiuni
 108. Benny Peagler Nëntor 8, 2018

  HeyWhats upHowdyHi thereHeyaHey thereHiHello are using WordPress for your blogsite platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and createset up my own. Do you needrequire any codinghtml coding knowledgeexpertise to make your own blog? Any help would be greatlyreally appreciated!

  Përgjigjiuni
 109. Forex Naked Truth Nëntor 10, 2018

  Good writing skills here, I like it 🙂

  Përgjigjiuni
 110. sa Nëntor 11, 2018

  A big thank you for your blog article.Thanks Again. Want more.

  Përgjigjiuni

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *